Elektroinstalacije se mogu podijeliti na niskonaponske (instalacije slabe struje) te visokonaponske (instalacije jake struje). Niskonaponske uključuju telekomunikacijske instalacije, tehničku zaštitu, video nadzor i slično, a visokonaponske uključuju instalacije naponske mreže u stambenim ili poslovnim objektima.
Cijena izvedbe električnih instalacija u stambenom ili poslovnom prostoru ovisi o njihovoj zahtjevnosti te opsegu posla kao i načinu montaže te korištenom materijalu. Naravno, nije ista stvar ako uvodite jednostavne instalacije za klasične kućne uređaje ili pak uvodite tzv. inteligentne ili dodatne mogućnosti poput interfona, senzora za dim, paljenja na daljinu, sigurnosnog nadzora.
Klasične instalacije su dakako povoljnije i cijena im se kreće oko 10 EUR/m2. Ukoliko želite neke dodatne mogućnosti cijene dakako rastu te se penju na 15 – 20 E/m2. Ako uzmemo u obzir neki prosječni stambeni prostor tj. kuću ispada da bi cijena kompletnog uvođenja elektroinstalacija iznosila od 1000 do 2000 eura.
Uvođenje instalacija je po samoj svojoj prirodi posao koji zahtijeva dugotrajnost i pouzdanost konačnog rješenja, stoga je najbitnije sve dobro razraditi, isplanirati i dogovoriti s ovlaštenim izvođačem radova. Trebate znati i odrediti koliko točno trebate utičnica, prekidača, kablova koje vrste i veličine te svog popratnog materijala. Sve to treba uračunati te napraviti kvalitetni i precizni proračun svojih radova.
Naša preporuka je da se bez obzira na cijenu uvijek odlučite na što kvalitetniju izvedbu elektroinstalacija u Vašoj kući ili stanu. Razlog tome je vrlo jednostavan, elektroinstalacije se ne rade da bi trajale godinu ili dvije već više desetljeća – stoga kvalitetna i profesionalna izvedba danas osigurava uštedu na mogućim popravcima ili nedostatcima u budućnosti.